FOTOMA s.c.
M. Sczaniecka – M. Starzak
Półwiejska 35
61-886 Poznań/Poland
tel. +48 618 526 559
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Zapraszamy:

SKLEP - LABORATORIUM
Poznań - Półwiejska 35 /Deptak/

tel. +48 618 526 559
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

poniedziałek – piątek 9:30 – 19:00
sobota - 9:30 - 15:00

niedziela - odpoczywamy

 


 

 

 

 

Historia

Historia naszej Firmy nie jest wprawdzie tak długa, jak historia fotografii, ale swoje lata ma, nawet nam trudno uwierzyć, że trwa już ponad 65 lat.

FOTOMA została założona w 1945r przez Tadeusza Sczanieckiego i nieprzerwanie działa jako firma rodzinna, świadcząca usługi i prowadząca sprzedaż w branży fotograficznej.

Początkowo w ofercie sprzedażowej oprócz sprzętu fotograficznego były również maszyny biurowe, a towar w większości był skupowany jako używany i znajdował nabywców niezależnie od zewnętrznych skaz i zadrapań. Ważne było, że za jego sprawność ręczył właściciel FOTOMY.

W usługach dominowały amatorskie prace czarno- białe, a w latach pięćdziesiątych rozpoczęliśmy wywoływanie filmów z kamer 16 i 8 mm. Przez pewien okres usługę tą wykonywaliśmy nawet na potrzeby Regionalnego Ośrodka Telewizji Polskiej.

FOTOMA była też miejscem spotkań, w którym zapaleńcy prowadzili ożywione dyskusje na temat sprzętu fotograficznego lub różnych fotograficznych sztuczek i informowali się wzajemnie o nowościach (co czynią do tej pory ), ale z pewnością nie przewidywali nadejścia minilabów i doby fotografii cyfrowej.

Wraz z rozwojem fotografii w FOTOMIE zmieniał się tylko asortyment towarów, usług i stosowana technologia, natomiast stale niezmienna pozostaje nasza pasja do doskonalenia się i otwartość na potrzeby klientów.

Jeszcze w latach 70-tych XX wieku na półkach FOTOMY gościły takie artykuły, jak mieszkowe aparaty na błony płaskie, wkłady do błon ciętych albo specyfik do retuszu o pięknej nazwie „matoleina”; w naszej ciemni filmy z aparatów i kamer 8mm wywoływane były w koreksach, a zdjęcia robione pod powiększalnikiem. Oczywiście, były to filmy i zdjęcia czarno – białe, z białym marginesem i fantazyjnie wyciętym brzegiem dookoła.

Na kolor przyszła kolej w następnej dekadzie – królowały wtedy slajdy ORWO, a rzesze amatorów fotografii używały aparatów marki ZENIT, ZORKA, SMIENA , zaś bardziej wtajemniczeni (i lepiej uposażeni) szpanowali PRAKTICAMI….
Można by wiele pisać i wspominać – chcemy tylko pokazać, że nasza firma zmieniała się wraz z rozwojem fotografii, ale zawsze dążyliśmy do tego, aby być frontem do klientów i jak najlepiej zaspokajać ich potrzeby.

Ważnym momentem był dla nas zakup minilabu FUJIFILM w 1990 roku – nareszcie „wyszliśmy” z ciemni i jednocześnie mogliśmy naszym Klientom oferować odbitki wykonane w znakomitej technologii i krótkim czasie oraz towary takich firm jak FUJI, CANON, OLYMPUS, NIKON, KONICA itd. Oczywisty wpływ na to miały trwające równolegle przemiany ustrojowe w Polsce.

W następnych latach sukcesywnie dokonywaliśmy wymiany minilabów na bardziej nowoczesne, by począwszy od 2005 roku wykonywać odbitki z aparatów cyfrowych i przyjmować zlecenia przez Internet. Od tego momentu intensywnie poszerzamy naszą wiedzę na temat cyfrowej obróbki zdjęć z użyciem programów graficznych i obecnie jesteśmy w stanie na życzenie klienta dowolnie modyfikować pliki zdjęciowe.

Od kilku lat wykonujemy pigmentowe wydruki wielkoformatowe na dwunastokolorowym ploterze firmy CANON.